Zasilacze UPS to wyspecjalizowane sprzęty wykorzystywane w celu podtrzymania zasilania w przypadku zaniku albo przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci. Takie urządzenia znajdują zastosowanie w użytku domowym, jednakże bardzo często sięgają po nie firmy. Wszelkie przerwy w działaniu komputerów, serwerów czy innych urządzeń mogą wiązać się z dużymi stratami dla przedsiębiorstwa i utratą ważnych danych. Co ważne, zasilacze awaryjne są też skutecznym zabezpieczeniem serwerów, stacji roboczych i całej infrastruktury serwerowej przed nagłymi skokami napięcia, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia i awarii tych sprzętów.

Zasilacz UPS- z czego się składa?

Zasilacz awaryjny może być wyposażony w akumulator lub kilka akumulatorów, czy też podłączony do stałego źródła zasilania. Jego zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej do danych urządzeń, w przypadku kiedy główne źródło zasilania ulegnie awarii. W czasie normalnego działania zasilacza baterie obecne w nim ładują się, a kiedy sprzęt wychwyci zakłócenia w dopływie prądu, wówczas rozpoczynają one swoje funkcjonowanie. Wymienić możemy trzy główne typy zasilaczy UPS:

Zasilacze UPS to wyspecjalizowane sprzęty wykorzystywane w celu podtrzymania zasilania w przypadku zaniku albo przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci

  • zasilacze typu off-line- proste i dostępne w niskich cenach, gwarantujące podstawowy poziom ochrony, w przypadku braku prądu w gnieździe zasilania. Sprawdzają się zwłaszcza w gospodarstwach domowych, jak i mniejszych firmach,
  • zasilacze typu line-interactive– bardziej zaawansowane modele chroniące przed zanikami napięcia oraz różnymi zakłóceniami w dostawie energii. Polecane wszystkim przedsiębiorcom, którym zależy na sprzęcie wydajnym i ekonomicznym,
  • zasilacze typu on-line- świetna propozycja w przypadku połączenia z urządzeniami o największej wrażliwości. Takie modele są niezawodne i gwarantują właścicielom firm najwyższy stopień ochrony.

Główne parametry zasilaczy UPS

Na rynku dostępne są liczne zasilacze awaryjne UPS różniące się poszczególnymi parametrami. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania do swojej firmy, warto poznać ich najważniejsze cechy. Pierwszą z nich jest moc zasilacza awaryjnego, która jest wyrażana w takich jednostkach jak Wat (W) i volt-ampery (VA). To właśnie moc w watach mówi nam o tym, jak dużo mocy może zapewnić naszym urządzeniom dany zasilacz. Jeśli chodzi o moc w VA to jest ona istotna, jeżeli sprzęt, który ma być zasilany, potrzebuje specyficznej mocy w tym zakresie. Moc zasilacza awaryjnego musi odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną urządzeń, czyli np. wszystkich komputerów w biurze czy serwerów.

Zasilacze UPS to wyspecjalizowane sprzęty wykorzystywane w celu podtrzymania zasilania w przypadku zaniku albo przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci

Innym ważnym parametrem jest kształt napięcia wyjściowego. W zasilaczach spotkać można czystą sinusoidę, która dostarcza stabilne zasilanie dla wielu urządzeń elektrycznych lub też sinusoidę modyfikowaną (w tańszych modelach). Nie bez znaczenia jest też czas pracy na akumulatorze. Zależy on od pojemności danych akumulatorów, a także od ilości urządzeń podłączonych do zasilacza.

Zasilacze awaryjne UPS- jak wybrać zasilacze dla przedsiębiorstwa?

Co ważne, modele polecane klientom indywidualnym całkowicie różnią od tych, wykorzystywanych przez firmy. Aby skutecznie zasilić systemy sieciowe i serwery w firmie, warto postawić na sprawdzone i profesjonalne rozwiązania od znanych producentów. Zasilacz awaryjny na potrzeby firm, powinien pracować na akumulatorach przez co najmniej kilkanaście minut. Niewielkim przedsiębiorstwom polecane są modele z filtrami przeciwzakłóceniowymi w technologii line-interactive albo offline. Dla dużych firm, którym zależy na niezawodności dobrym wyborem będzie model typu online, który gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wyposażyć swoją firmę w zasilacz awaryjny?

Inwestując w zaliczanie awaryjne UPS można ochronić się przed niebezpiecznymi awariami wynikającymi z przepięcia w sieci, wahań napięcia czy braku zasilania. Takie sprzęty nie tylko niwelują ryzyko poważnych awarii sprzętów, ale też skutecznie chronią ważne dane przed możliwą utratą. Zasilanie awaryjne jest więc sposobem na ograniczenie strat zarówno jeśli chodzi o ważne informacje, jak i tych finansowych, związanych z koniecznością naprawy drogich często urządzeń.

Wybierając zasilacz awaryjny należy wziąć pod uwagę potrzeby firmy. Zakupiony model powinien być wydajny, ekonomiczny i bezpieczny.