Zasilacze awaryjne wykorzystywane są w wielu miejscach. Mowa tu choćby o serwerowniach, halach produkcyjnych, a także w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Zasilacze awaryjne pozwalają na utrzymanie ciągłości pracy urządzeń w przypadku wystąpienia chwilowego bądź długotrwałego braku zasilania. Na rynku dostępne są zasilane awaryjne różnych producentów. Dużą renomą cieszy się firma APC. Czym dokładnie są zasilacze awaryjne, jakie mają zastosowanie i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Co trzeba wiedzieć o zasilaczach awaryjnych?

Zadaniem zasilaczy awaryjnych jest dostarczanie energii elektrycznej w przypadku nagłej awarii zasilania. Z tego też powodu często określane są również jako zasilacze bezprzerwowe. Także takie urządzenie wyposażone jest w akumulator gromadzący prąd. Poza tym wyposażone są również w funkcję zabezpieczającą przed możliwą utratą napięcia. Dzięki temu można mieć pewność, że zasilać zawsze spełni swoje zadanie. Oferta tego typu urządzeń jest na rynku dość szeroka. Dużą renomą bez wątpienia cieszą się zasilacze UPC APC (itnes.pl). Urządzenie zbudowane jest z obudowy, akumulatora i ekranu LED wyświetlającego informację o pracy zasilacza. Firma APC oferuje zasilacze awaryjne znajdujące bardzo szerokie zastosowanie. Mowa tu choćby o zasilaczach zarówno do użytku domowego, jak i biurowego. Urządzenia wykorzystywane są m.in. w serwerowniach i szpitalach.

Zasilacze awaryjne wykorzystywane są w wielu miejscach

Jakie wyróżnia się rodzaje zasilaczy awaryjnych APC?

Jak wspomniano, producent APC oferuje różne rodzaje zasilaczy awaryjnych. Każdy model wyróżnia się innymi parametrami. Ogólnie wskazać można na trzy rodzaje oferowanych urządzeń:

  • zasilacze awaryjne offline,
  • zasilacze awaryjne line-interactive,
  • zasilacze awaryjne online.

Zasilacze awaryjne offline posiadają tzw. bierną rezerwę. Posiadają nietypowy kształt napięcia wyjściowego. Z tego powodu nie sprawdzają się we wszystkich urządzeniach. Jest to podstawowy rodzaj zasilaczy awaryjnych. Jeśli chodzi o zasilacze awaryjne line-interactive, to są to modele już dużo bardziej rozbudowane. Tym samym znajdują szersze zastosowanie. Zapewniają skuteczną ochronę przed wszelkiego rodzaju zwarciami i pracą niepełnofazową. Z kolei zasilacze awaryjne online tworzą napięcie wyjściowe, a także zabezpieczają przed niewłaściwym działaniem sieci elektrycznej.

Czym się kierować wybierając zasilacz awaryjny?

Zasilacze awaryjne wykorzystywane są w wielu miejscach

Wybierając konkretny model zasilacza awaryjnego, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Po pierwsze, bardzo istotna jest moc urządzenia. Musi być dopasowana do sprzętu, który ma zostać do zasilacza podłączony. Urządzenia UPS APC posiadają moc od 200 W do 1600 W. Po drugie, ważne jest przeznaczenie zasilacza awaryjnego. Inny model sprawdzi się bowiem np. w domu jednorodzinnym, a inny w biurowcu czy w szpitalu. Po trzecie, pod uwagę wziąć należy również wygląd napięcia wyjściowego, a także czas przełączenia. Wspomnieć warto jeszcze o obudowanie urządzenia. Choć nie ma ona wpływu na samą pracę zasilacza, to jednak pamiętać trzeba, aby jej wielkość dopasowana była do dostępnej przestrzeni, jaką dysponują się w pomieszczeniu, w którym zasilacz ma zostać umiejscowiony.

Jaki model zasilacza awaryjnego UPC APC wybrać?

Firma APC oferuje trzy popularne rodziny zasilaczy awaryjnych. Pierwsza z nich to zasilacze Black-UPS wykonane w topologii line-interactive. To podstawowe modele służące do podtrzymywania standardowego sprzętu domowego i biurowego. Druga rodzina zasilaczy awaryjnych APC to urządzenia Easy-UPS. Mogą być wykorzystywane do realizacji już do nieco bardziej wymagających zadań. Produkowane są ą zarówno w oparciu o topologię line-interactive, jak i online. Świetnie się sprawdzają w nawet najbardziej niestabilnych warunkach zasilania. Ostatnia to rodzina zasilaczy awaryjnych APC to zasilacze Smart-UPS. Stanowią grupę najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu. Wyposażone są w innowacyjne funkcje, dzięki którym są w stanie zapewnić optymalną pracę w bardzo trudnych warunkach.