Całkiem niedawno na rynku pojawiła się nowa seria monitorów, w której postawiono na kilka ciekawych innowacji. Monitory EIZO FlexScan – bo o nich mowa – to oczywiście bardzo szeroki zbiór urządzeń o skądinąd podobnych właściwościach, ale trzeba przyznać, że wiele zastosowanych tu rozwiązań ma charakter pionierski.

Monitor bez komputera

Czy monitory EIZO FlexScan mogą pracować bez komputerów? W pewnym sensie tak! Wyposażono je m.in. w złącze USB-C, za pomocą którego można podpiąć monitor bezpośrednio do np. laptopa. Dzięki temu nie tylko można wyświetlić na urządzeniu obraz i dźwięk ze sprzętu przenośnego, ale też można go podładować. Mówiąc wprost – technologia ta pozwala zorganizować sobie swoje tymczasowe stanowisko robocze i to z dostępem do energii elektrycznej. Co ważne, złącze USB-C o którym mowa dysponuje mocą aż 70 W, dzięki czemu można naładować nie tylko laptop, ale też duży powerbank.

Jeszcze więcej złącz

Monitory EIZO FlexScan zostały zaprojektowane w ten sposób, by korzystanie z nich było jak najbardziej funkcjonalne. W tym celu wyposażono je m.in. w szereg dodatkowych gniazd wejściowych. Mowa tu m.in. o aż czterech wejściach USB-A, za pomocą których można podłączyć kamerkę, myszkę, klawiaturę i wiele innych, istotnych komponentów, a także o DisplayPort i HDMI. Odtąd podłączanie ich wszystkich do komputera nie będzie już konieczne. Oznacza to, że będzie można korzystać z jeszcze bardziej „odchudzonego” sprzętu przenośnego!

Monitor stworzony dla pracy w biurze

Ważną zaletą monitora jest przestrzeń robocza, którą jest on w stanie zaoferować swojemu użytkownikowi. Monitory EIZO FlexScan mogą zaoferować dostęp do nawet 27 calowych ekranów, co w porównaniu do 14 calowego laptopa przedkłada się na trzykrotnie większą przestrzeń roboczą. Co więcej, mowa tu przecież o ekranie pracującym zgodnie z technologią WUXGA (1920 x 1200 pikseli), który pozwala na efektywniejsze przeglądanie dużych i długich dokumentów tekstowych. Mimo to, jest to sprzęt o dość kompaktowych wymiarach wynoszących 531 x 230 mm. Dzięki temu można z jego pomocą zorganizować stanowisko pracy również tam, gdzie jest niewiele dostepnego miejsca.

Praca na uporządkowanym stanowisku

Kolejnym atutem urządzenia jest specjalne, zainstalowane w nim oprogramowanie. Monitory EIZO FlexScan wyposażone zostały w narzędzie do optymalizacji i porządkowania pulpitu. Dzięki Screen InStyle znalezienie właściwego pliku lub folderu nie będzie problemem. Nadszedł czas, by skończyć z katalogami i plikami, które znikają za ramką komputera. Co ciekawe, aplikacja ta umożliwia również dostosowanie trybu pracy monitora do zakresu realizowanych za jego pomocą czynności. Dzięki temu prostemu narzędziu obsługa monitora i korzystanie z wyświetlanych przezeń zasobów będzie jeszcze łatwiejsze. Docenią to zwłaszcza te osoby, które muszą pracować szybko i nie zawsze są w stanie odpowiednio zarządzać swoim Pulpitem.

Komfort dla oczu = bezpieczeństwo pracownika

Na komfort pracy z monitorem wpływa również sposób, w jaki został on skonstruowany. Dzięki dużej liczbie dostępnych funkcji, obraz generowany przez urządzenie nie męczy oczu. Jedną z tych funkcji jest możliwość automatycznej regulacji jasności wyświetlanego obrazu i dostosowywanie jej do warunków panujących w pomieszczeniu. Kolejną, interesującą funkcją jest filtr światła niebieskiego, które zwykle jest odpowiedzialne za charakterystyczne uczucie zmęczenia i bólu oczu. Monitory EIZO FlexScan – dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom – mogą ograniczyć podaż tego światła aż o 80 procent. Na uwagę zasługuje tu również sama konstrukcja matrycy. Mowa tu o klasycznym IPS LCD, który jest podświetlony za pomocą diod LED. Zapewnia ona optymalne widzenie i to nawet pod bardzo dużym, bo wynoszącym aż 178 stopni kątem. Na koniec warto podkreślić, że obraz generowany przez monitor nie migocze i to nawet podczas bardzo dynamicznych zmian jasności.

Podsumowując, monitory EIZO FlexScan to urządzenia o bardzo ciekawych możliwościach, które z pewnością warto wykorzystać w każdym, nawet domowym biurze. Czas przejść na dużo wyższy standard organizacji stanowiska pracy.