Trudno jednoznacznie stwierdzić czy praktyczniejsze są komputery stacjonarne czy urządzenia przenośne. Zarówno jedno i drugie rozwiązanie ma swoje słabe i mocne strony. Nie dziwi zatem pomysłowość producentów, którzy od wielu lat zarzucają rynek nowymi pomysłami, takimi jak choćby palmtopy, tablety, notebooki etc.

Jak działają komputery AiO?

Jednym z najnowszych rozwiązań, które łączy w sobie pozytywne cechy wspomnianych wyżej urządzeń są komputery AiO, czyli modele All in One. Już sama nazwa sugeruje ich uniwersalność i tak jest w istocie. Wiele osób określa je wręcz mianem komputerów przyszłości.

Ich pierwszą od razu rzucającą się w oczy zaletą jest estetyka, porządek w miejscu pracy i brak plątaniny kabli na biurku. Nawet przy dostępnych obecnie bezprzewodowych myszkach i klawiaturach ciężko czasem uniknąć wrażenia, że biurko i miejsce pracy tonie w kablach. Zupełnie inaczej jest, gdy postawi się na komputery AiO, gdyż one rozwiązują ten problem. Wszystkie podzespoły komputera takie jak:

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy praktyczniejsze są komputery stacjonarne czy urządzenia przenośne

  • dysk twardy,
  • pamięć RAM,
  • procesor,
  • karta graficzna,
  • płyta główna,
  • moduł Wi-Fi,

są ukryte za matrycą monitora.

Podłączenie wszystkich potrzebnych urządzeń peryferyjnych, takich jak głośniki czy myszka oczywiście jest możliwe i bajecznie proste.

Dlaczego komputery AiO są tak dobrym rozwiązaniem?

Jakby tego było mało, wiele modeli AiO jest wyposażonych w dotykowy ekran. Sprawia to, że są to wymarzone, idealne urządzenia do prezentacji oferty przed klientami. Estetyka, brak niepotrzebnych, kabli czy stacji dokujących znacznie ułatwia koncentrację uwagi na tym co najważniejsze: produkcie i jego prezentacji przed klientem.

Dotykowy ekran ułatwia nawiązanie kontaktu i interakcję zainteresowanego klienta z prezentowanym produktem.

Ponadto są to urządzenie, które można łatwo przenieść. Oczywiście, nie działa to tak samo jak w przypadku laptopów, które można włożyć do torby i pojechać na drugi koniec kraju. Jednak przenoszenie urządzenia AiO pomiędzy stanowiskami w miejscu pracy jest zupełnie bezproblemowe. Modele AiO są cenione ze względu na cichą pracę i wyróżniającą się energooszczędność.

W komputerach AiO można łatwo wymienić podzespoły na nowsze, np. dołożyć kolejne GB pamięci RAM

Jak wybrać najlepszy model?

Producenci oferują modele z ekranami o przekątnych od 21 do aż ponad 31 cali. Zapewnia to ogromny komfort i widoczność wszystkich niezbędnych szczegółów.

W komputerach AiO można łatwo wymienić podzespoły na nowsze, np. dołożyć kolejne GB pamięci RAM. Co ciekawe, jest to na tyle proste i intuicyjne, iż w wielu modelach można to zrobić samodzielnie, bez konieczności wsparcia profesjonalnego serwisu. Nie oznacza to jednak, że swoje urządzenie można wybrać pochopnie. W trakcie podejmowania decyzji należy koniecznie zwrócić uwagę na kluczowe podzespoły.

  • polecanymi procesorami się AMD serii 5 i 6 oraz Intel Core i7 lub i9 (więcej),
  • aby urządzenie działało bezproblemowo koniecznie musi posiadać minimum 8 GB pamięci RAM. Na 4 GB można się zdecydować jedynie, jeżeli celem jest przeglądanie Internetu,
  • wybierając dysk twardy najlepiej jest postawić na model SSD, działa szybko, cicho i bezawaryjnie,
  • jeżeli na komputerze będą prezentowane projekty graficzne, obowiązkowo należy posiadać osobną kartę graficzną, gdyż zintegrowana może sobie nie poradzić.